Ar vaikams galima parduoti degtukus?

Šiandien belaukiant eilėje prie kasos vietinėje parduotuvėje stebėjau gana keistą įvykį: dviems mažamečiams vaikams nepardavė degtukų. Nežinau kokių tikslų vedini jie norėjo įsigyti degtukus, bet jokie įstatymai neriboja jų pardavimą mažamečiams. Tai ne cigaretės ar alkoholis, tad kodėl turėtų būti draudžiama? Šiek tiek suabejojau ar tikrai LR įstatymai nedraudžia mažamečiams parduoti degtukus, žiebtuvėlius ir pan, todėl nutariau internete paieškoti teisybės.

Google pagalba Delfi portale radau vieną gana aktualų straipsnį šiame tema, kuriame radau atsakymą:  „Degtukai – ne pirotechnikos priemonė. Jiems įsigyti nėra taikoma jokių apribojimų. Jei tėvas pasiųs vaiką nupirkti degtukų, pardavėja gali jam parduoti. Taip pat yra ir su žiebtuvėliais ar klijais. Šiuo atveju galima apeliuoti tik į pardavėjų sąžinę. Jos turėtų neparduoti mažamečiams degtukų. Daug ką galima panaudoti ir geram, ir blogam tikslui. Įstatymais negalima visko apibrėžti. Svarbiausia, kad vaikai patys galvotų, ką daro. Tėvai ir mokykla turėtų aiškinti, ką daryti galima ir ko ne, kaip elgtis su degtukais. Ypač prieš vasaros atostogas.” – Kazimieras Sinkevičius, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas.

Iš kitos pusės suprantu ir pardavėją. Galbūt iš matymo pažįsta šiuos vaikus ir žino, kad degtukus naudos deginti žolei ar pan. Jei vaikai degtukus būtų pirkę ne vietinėje parduotuvė, o prekybos centre, manau būtų tikrai nusipirkę degtukų, žiebtuvėlių ir visko ko tik įstatymai nedraudžia pirkti vaikams.

Kokie jūsų nuomonė šiuo klausimu? Kaip jūs pasielgtumėte šioje situacijoje pardavėjos vietoje? Įdomu kaip su prezervatyvais ar žurnalais suaugusiems? Jų taip pat neparduotų vaikams?

26 atsakymai į “Ar vaikams galima parduoti degtukus?”

 1. Prezervatyvų neparduoti negalima – kiek žinau nėra įstatymo draudžiančio lytiškai smagintis ir mažamečiams, na o be apsaugos tai gali privesti prie katastrofinių pasekmių (t.y. nėščios 13-ametės). Nors iš kitos pusės pažiūrėjus, vargu ar yra tokiems jauniems tinkamo dydžio apsauga 😀

 2. Mano asmeninė nuomonė yra, kad teisingai daro, kad neparduoda, visų pirma, tėvai gali nueiti patys ir nusipirkti sau degtukų, ir tėvai galėtu nerodyti pavizdžio, kaip tais degtukais prisidega cigaretę, o antras dalykas, vaikai, jie nežino, kiek žalos galėtu pridaryti, padegę kokią žolę ar panašiai, tai reziumė, įstatimas galėtu apriboti kažkaip iki tam tikro amžiaus pardavimą degtukų bei žiebtuvėlių.

 3. Mano sunus (12metu) renka (ir ta, ir kita prasme) ziebtuvelius..Oho ,kokiu turi ! Pradedant neveikianciais – nuogu zmoniu daliu formas primenancius ir baigiant veikianciais – paprasciausiais.. Is tiesu,net nezinojau ka jam pasakyti,kai karta parsinese "tikra" revolveri ! 🙂 ./. I degtukus, manau , vaikai irgi aki uzmeta..Sieros ivairiausiu spalvu.Dydziu taip pat ivairiu.. o jei uzdegi… …

 4. Neseniai mačiau, kaip Maximoj klijų vaikams nepardavė. Jiems paklausus "kodėl?" kasininkė atšovė, kad patys žino, ir riktelėjo kitoms kasininkėms, kad neparduotų, nes jau trečią kartą šiandien perka – akivaizdu kokiam tikslui.

  Kalbant apie degtukus – ko gero manau, kad nereikėtų parduot vaikams, bent mažesniems. Pagalvojus, kuo tai gali baigtis…

 5. Mano nuomone tokius dalykus turi kontroliuoti įstatymas, tad jei tokie dalykai kaip degtukai, erotiniai žurnalai, prezervatyvai ar kiti panašūs dalykai nedaro žalos nepilnamečiams, jie ir turi būti parduodami visiems. Toliau galim kalbėti apie visokias sąžines ar panašiai. Gal ir negerai mažamečiams vaikams pardavinėti tokius na…nesaugius daiktus, bet šiais laikais daug kas yra nesaugu, net ir radijo bangomis valdoma mašinėlė, o tėvai tik ir perka savo angeliukams tokį kinų š manydami, kad duoda jiems viską kas geriausia. Tad ir mano nuomone viskas prasideda nuo tėvų ir jie turi būti atsakingi už savo atžalas, kad jie ko nepridirbtu su tais degtukais, o ne pardavėjoms, kurių pareigą yra tik aptarnauti klientą.

 6. Aš manau, kad geriau tegul neparduoda. Maža, kaip jie tuos degtukus panaudos. Dar sukels gaisrą kokį, patys žus.
  Kai aš buvau maža, mus visuomet įspėdavo nežaisti su degtukais ir nemanau, kad tai – blogai.

 7. Giedrei kategoriškai nepritariu. Net vaikas deginantis žolę yra atsargus (ne vien dėl to, kad nepamatytų). Juk vaikas žiūri, kur degina, įsiliepsnojus „dideliai ugniai” gesina ją.. Jei dėl tokios nesąmonės vaikas žūsta tai vadinasi jis norėjo nusižudyti. O kaip užknisa tas senelių (dažniausiai) posakis: „vajkučiai, niadiaginkit diaktuku, sukialsit gaisra” leidžia vaikui manyti jog suaugusieji jį laikopuspročiu. Juk jei esi vaikas, tai nereiškia, kad esi kvailas. Prisimąsto – vaikui neleisti pirkti degtukų.. 😀

 8. As pati dirbu didelio prekybos crntroparduotuveje ir iskeliau toki klausima. Patikekite, niekas nezino tikslais atsakymo. Zinoma tik tiek, kad istatymas neriboja amziaus. Nesuprantu, kodel. Juk tai ne tik sveikatai, bet ir gyvybei pavojigi dalykai.

 9. As dirbu UAB Palink kasininke pardaveja ir tikrai mazameciams neparduodu degtuku,nei ziebtuveliu

 10. Iš dalies.. Taip gali visko prigalvoti. Ir žolę deginti, ir rūkyti ir t. T. Bet yra niuansas, kai įstatymas šio dalyko neapima. Ir paprastas pavyzdys, paauglio mama kuriam pardavėja nepardavė degtukų parašė skundą ir laimėjo bylą. Spręskite patys. Tada tegu kuria įstatymą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *