Prezervatyvų raida

prezervatyvaiMūsų laikų visuomenėje priimta, kad prezervatyvai – tai labiausiai paplitusi kontraceptinė priemonė norint apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Kai kurie nepamiršta ir to, kad ši barjerinė apsisaugojimo priemonė beveik iki nulio sumažina tikimybę susirgti lytiniu keliu plintančia liga. Tačiau vis tiek susiformavęs požiūris, kad mylintis saugiai visų pirma stengiamasi išvengti pastojimo. Tačiau ar taip buvo visada? Paanalizuokime šios prekės istoriją.

 Sargių ištakos siekia net Senovės Romą. Priešingai nei dabar, tuomet niekas negalvojo apie galimybę apsisaugoti nuo pastojimo. Religijos atžvilgiu tai vertino kaip baisią nuodėmę stengiantis išvengti to, kas natūralu. Tačiau ir pagrindinis šios prekės tikslas buvo kitoks – apsisaugoti nuo nevaldomai lytiniu keliu plintančių ligų. Labiausiai iš jų buvo paplitęs sifilis.

Ši prekė tais laikais nebuvo masiškai naudojama. Ją galėdavo gauti tik išrinktieji arba sugebantys jais apsimesti. Kadangi jų naudojimas buvo smerkiamas, niekas apie tai viešai nekalbėdavo. Tiesa, juos buvo galima naudoti ne vieną kartą, todėl kartą įsigijus tai tapdavo labai vertingu daiktu. Masinė gamyba būtent vienkartinių prezervatyvų prasidėjo tik XIX a. viduryje.

Mums visiems įprastus prezervatyvus iš latekso pradėjo gaminti tik maždaug prieš 100 metų. Tačiau ankstesniems gamintojams fantazijos netrūko: buvo gaminta iš žuvų pūslių, gyvūnų žarnų, odos ar kailio, net iš šilko. Šiuo metu turbūt nedaugelis iš mūsų norėtų išbandyti ankstesnių laikų egzotiką.

Lateksas tai taip pat medžiaga, kuri laikui bėgant taip pat tobulėjo ir vystėsi. Jei maždaug prieš 100 metų tai buvo gana kieta, nelabai maloniai kvepianti ir netampri medžiaga, tai dabar ji gali būti įvairių aromatų bei itin plona medžiaga. Iš to visai neseniai buvo atrasta nauja medžiaga, tinkanti barjerinių kontraceptinių priemonių gamybai – poliizoprenas.

Būtent poliizoprenas sukėlė naują evoliuciją šios kontraceptinės priemonės gamyboje. Tai medžiaga, kuri itin elastinga, labai švelni, neturi jokio specifinio gumos ar latekso kvapo. Šiuo metu taip vadinami prezervatyvai be latekso, kurių populiarumas ir perkamumas nuolat auga. Iš populiariausių galima paminėti Durex RealFeel, Mates Skyn ar Pasante Unique.

Kita šių laikų naujovė – tai moteriški prezervatyvai. Jie taip pat gaminami ne iš lateksinės medžiagos, o būtent poliizopreno. Netylant ginčams dėl lygių vyrų ir moterų teisių ši prekė ir užtikrina, kad ne tik vyras gali būti atsakingas už saugius lytinius santykius, tačiau ir moteris.

Kaip ir bet kurių kitų prekių, prezervatyvų gamyba nuolat tobulėja, o dėl to turėtų itin džiaugtis vartotojai. Ir nors laikui bėgant visuomėnės požiūris į kontraceptinių priemonių naudojimą keičiasi, tačiau saugus seksas bet kokiu atveju visada išliks aktualus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *